כך הציל רוכב הדאונהיל הישראלי רוכבת זרה בשטח

ש כאלה שרודפים אחרי החלומות שלהם בעוד יש את אלו הרוכבים ומגשימים אותם, כך יצא שליווינו את רוכב הדאונהיל אלדר נוימן למתחם התחרות Morzine בצרפת, והחוויות שעברנו בדרך היו מאתגרות ומפתיעות

הכירו את אלדר נוימן, רוכב דאונהיל ידוע בתחומו. תחרויות ומסלולים מאתגרים הם לא דבר שזר לו, כך בכל שנה הוא יוצא לעונות רכיבה שלמות בכל רחבי העולם. העונה האחרונה אליה יצא הפכה לחוויה יוצאת דופן, ולא בגלל האדרנלין או המסלולים, אלא בגלל תרחיש מסעיר שארע במהלך אחד מימי הרכיבה.

יוצאים לדרך: קפיצות, מכשולים ואתגרים מסוכנים

"דאונהיל, בשונה מרכיבת שטח רגילה, מכריח אותך להתחייב", רשם נוימן בבלוג האישי שלו. הספורט האתגרי הזה כולל נסיעה בתנאי שטח תלולים, קפיצות מעל סלעים ומכשולים. מדובר בספורט אקסטרים עוצמתי ולא פשוט, "בין אם זה הקו שבחרת בו, המהירות שאתה נמצא בה, הקפיצה הגדולה שחייבים 'לנקות', אין כפתור Start Over או Reset. זו מחויבות אדירה שבה אנחנו מהמרים על עצמנו, ובטוחים שנצליח וזה אומר הרבה על הבן אדם", הוא הוסיף.

מעבר לאתגר הפיזי הקיים בספורט, נדרשת גם המון מוטיבציה וכוח נפשי, "בין כל הדברים הטובים והמסוכנים שמאפיינים את הספורט הזה הוא גם מכיל בתוכו: אומץ, נחישות, מחויבות, ו... כן, גם לאבד את זה לגמרי ולהתרסק". מתאר נוימן

 

 כשהתכניות הולכות Down the Hill

נוימן תיעד את כל החוויות מעונת הרכיבה ומהתחרויות ב- Morzine בבלוג Eldar in Morzine ושיתף סרטונים שמתארים את רגעי השיא של הרכיבה. אחד מהרגעים הבלתי נשכחים קרו דווקא ביום בו החליט להצטרף למקומיים לרכיבה ב- Bike Park של Pila, באיטליה מחוץ לאיזורים ולמסלולים המוכרים לו.

"יצאנו מ- Morzine מוקדם בבוקר 11 רוכבים, וברגע שהגענו הבנתי שמדובר באתר דאונהיל שונה לחלוטין", שיתף נוימן בבלוג.  על רקע נוף ההרים החליטה הקבוצה לצאת לסשן צילומים "התמקמנו בשתי קפיצות אחת אחרי השנייה, צמודות מאוד ושונות מאוד: הראשונה, דרופ שאפשר 'לזרום' בכל מהירות, והשנייה רמפה ששולחת אותך רחוק יותר קדימה" הוא תיאר.

שלושת רוכבות הדאונהיל של הקבוצה, ג'ורג'י, קולין וסופי, יצאו בשרשרת אחת אחרי השנייה, ואז המצב בשטח התדרדר. "ג'ורג'י עולה לגובה, נועלת מבט על הדשא, ומתגלגלת על העשב הירוק... קולין מאחוריה בולמת חזק, קופצת בכל זאת, וחותכת שמאלה... ואז סופי מגיעה לאחר כמה שניות - לאט מדי, מהוסס מדי, נוחתת על הגלגל הקדמי", מתאר נוימן את הסיטואציה בשטח.

הנפילה הלא מתוכננת הפכה לסכנה מיידית, "מיד שמענו אותה צועקת 'הגב שלי, הגב שלי' תוך כדי שהיא מתקשה לנשום", תיאר נוימן,  כאן כבר לא היה ספק שנדרש חילוץ וסיוע רפואי מיידי.

 

לחיצה אחת שמצילה חיים- גם את אלו של אחרים

במצבי סכנה אנשים ממהרים להזעיק עזרה, חלקם נכנסים לחרדה ואחרים מנסים להציל את המצב. נוימן, שכבר מתורגל בשטח, גילה נחישות בעיקר בשל העובדה שהקבוצה הייתה באזור בו תנאי השטח הרריים ולא נגישים. בנוסף - אנשי הסיוע הרפואי דיברו איטלקית בלבד.

מבלי לבזבז זמן מיותר נוימן משתמש בטלפון הלוויני שהיה ברשותו, "זה היה הרגע בו השתמשתי לראשונה במכשיר הלוויני שלי - לחיצה ארוכה על הכפתור האדום, והמכשיר עבר למצב חירום", הוא תיעד. לחיצת הכפתור קישרה בינו לבין חמ"ל MAGNUS, שמיהרו לתת מענה ולשלוח את יחידת החילוץ המקומית לנקודה המדויקת בשטח.

לחיצה אחת על מכשיר האיתור והצוות כבר בשטח

צוות רכוב על טרקטורון הגיע לאזור ונתן טיפול ראשוני, כאשר במקביל עם קבלת הנ.צ מהמכשיר הלוויני - נשלח מסוק חירום לשטח על מנת לבצע פינוי מיידי לבית החולים. "הצוות קיבע את סופי עד שהטיסו אותה לבי"ח כל זאת בזמן שהחמ"ל של MAGNUS נותר על הקו", רשם נוימן.

בזכות הטיפול המהיר סופי הגיעה לבית החולים שם לאחר טיפול רפואי נראה כי לא נגרם נזק לעמוד השדרה והיא שוחררה להמשך מנוחה.

 

לאחר המקרה הדגיש נוימן, "תודה לצוות MAGNUS איתור וחילוץ על הסיוע המהיר, צמוד, ואנושי - בסיטואציה הזו. כאשר אתם במדינה עם שפה מקומית שאתם לא מכירים, ונמצאים במצב חירום - המכשיר הזה יכול להציל חיים!", ולנו רק נשאר להגיד לו תודה על זה שלקח אותנו למסע שלו, הראה לנו נופים חוויות ואף סייע לנו לעזור לאחרים. 

0.3664504