איך תתאימו תיק לטיולים על פי סוג הטיול ומיקומו?

איך לבחור תיק גב לסוגים שונים של טיולים? חשוב לשקול באופן מושכל את המרכיבים החשובים והרלוונטיים לבחירת תיק לטיול להשלמת ציוד ההישרדות ובהתאמה לתנאי השטח.

איך לבחור תיק גב לסוגים שונים של טיולים? הניסיון להשיב תשובה קולע אותנו לסתירה מובנית: מצד אחד, רצון להצטייד בתיק קטן, אשר ממילא יהיה קל לנשיאה ומצד שני- ההפוך, הקוטבי – תיק גדול, שניתן יהיה להכיל בו ציוד נדרש וחיוני, אשר בתנאי שטח קשים ותובעניים עשוי להקל עלינו את השהייה, לרבות ציוד שינעים לנו את הזמן ויאפשר לנו ליהנות בו הודות לציוד ולעזרים שונים למטיילים.

 

התאמת תיקים וציוד למטיילים


בהינתן סתירה מובנית חשוב לשקול באופן מושכל את המרכיבים החשובים והרלוונטיים לבחירת תיק לטיול.

  • תיק שיתאים באופן ארגונומי לנשיאה; לא יכופף את הגב, גם כשהוא יהיה מלא. רצוי להיעזר בייעוץ מקצועי של בעלי מקצוע, האמונים ומיומנים בשימוש בתרמילים או, לכל הפחות, יודעים לייעץ על פי משוב שקיבלו ממטיילים רבים שהתנסו בשימוש במגוון סוגים וגדלים של תיקים.
  • רצוי לבחור תיק שיהיה גדול מספיק כדי להכיל את הציוד והחפצים הנדרשים אבל לא גדול מדי. לשם כך רצוי לקנות תיק לא גדול אבל שכולל שק שניתן לפתיחה וממילא להוספת נפח, ככל שנדרש.
  • החלק הארי של תיקי גב לטיולים עשויים פוליאסטר. קיימים תרמילים מחומר עמיד מסוג קורדורה, אבל החיסרון שלו הוא אי-עמידותו למים, לכן אם אתם מתכננים טיול בתקופת החורף או באזורים שבהם יש משקעים ושלגים, כדאי לקחת נקודה זאת בחשבון .
  • אם קיים שיקול כספי (לא בטוח שנכון לדרג שיקול זה, חשוב כשלעצמו, בראש השיקולים לבחירת תיק, במיוחד כאשר מדובר בטיול ממושך שהוא בהגדרתו ובמהותו, טיול אתגרי) תיק עשוי מחומר המכונה "אריג ניילון", שהוא קל לנשיאה עשוי לתת מענה מספק, מה גם שהוא עמיד היטב בפני מים.
  • טיולים למדינות דרום אמריקהותאילנד הם, ברובם, טיולים אתגריים של צעירים, הכוללים גם טרקים שונים. הציוד הנדרש בטיולים אלה הוא בעיקר לבוש חם מספיק ונעליים טובות. ככלל, ככל שהתיק קטן יותר כך, בהתאמה, חופש התנועה גדול יותר וכמו כן משך הנשיאה שלו ארוך יותר. בהינתן המתח המתמיד של הגודל המיטבי מול המשקל המרבי צריך למצוא פשרה שתתאים לכם.
  • כל אחד צריך לשקול (תרתי משמע...) מה הכי מתאים ונוח לו. אין תחליף לתחושה אישית.
  • לפני קניית תרמיל ערכו לעצמכם רשימה מדורגת של מרכיבים חשובים לבחירה מושכלת של תיק (תרמיל) לטיול: החומר שממנו הוא עשוי, הנפח שלו, משקלו, חוזק הרתמות, נוחות ה"ישיבה" שלו על הגב, החלוקה הפנימית של התאים והמחיצות שבו ו- כמובן- מחירו.
  • חשוב להידרש לסוגיית המחיר בשיקולי עלות-תועלת רחבים יותר; הרצון הטבעי והלגיטימי לחסוך כסף ולשלם על תיק פחות איכותי מחיר זול יותר עלול להיות בעוכריכם ולהתברר כי הרווח ייצא בהפסד, אם וכאשר יתברר כי התיק שרכשתם אינו נוח ואינו מתאים לנשיאה ולנסיעה.
  • התייעצו עם חברים ששבו מטיול בדרום אמריקה ובתאילנד. אכן כן- אין חכם כבעל ניסיון.