נפגעים פסיכוטיים: כל מה שצריך לדעת

בעוד חילוצים בתנאי שטח קשים ולאחר אסונות טבע מרבים להגיע לכותרות, ישנם גם חילוצים שנועדו לסייע לנפגעים פסיכוטיים. רגע לפני שהפסיכוזה כאן כדי להישאר בואו לגלות איך מצילים חיים.

בעוד חילוצים בתנאי שטח קשים ולאחר אסונות טבע מרבים להגיע לכותרות, ישנם גם חילוצים שנועדו לסייע לנפגעים פסיכוטיים. רגע לפני שהפסיכוזה כאן כדי להישאר בואו לגלות איך מצילים חיים

 

כולנו מכירים את המשפט "חיים רק פעם אחת" או את המוטו הישראלי שמלווה את רובנו באווירת ה"יהיה בסדר", אבל אם אתם רוצים להבטיח שבאמת הכל יהיה בסדר, הגיע הזמן לקבל את המידע הנחוץ ולגלות מה עושים כשנתקלים בנפגעים פסיכוטיים.

 

ישנם מצבים שבהם אנחנו רוצים למתוח את הגבולות ולהתנסות בדברים חדשים, אנחנו בעד הרפתקאות אבל כל עוד לוקחים בחשבון גם את הסיכונים הקיימים - מכאן זו ההחלטה שלכם בלבד. 

 

איך מזהים נפגע פסיכוטי?

פסיכוזה יכולה להיות מצב רגעי, חלקי או מתמשך, כאשר הפגיעה העיקרית היא בשיפוט המציאות. מתקיימת שבירה של היכולת להבחין בין דמיון למציאות. במרבית המקרים הלוקה בה יחווה חרדה ושלל תסמינים פיזיולוגיים, היתר יזכו לחוות פראנויה, מאניה, הזיות ובלבול חושים. ניתן להציל חיי אדם הנמצא בסיטואציה שכזו, אך חשוב לשים לב לתסמינים בהקדם ולאבחן את המצב.

 

זיהיתם מטייל עם התנהגויות חריגות? בדקו מתי הוא אכל או שתה לאחרונה, מתי הוא השיג שנת לילה טובה, שכן ייתכן ומדובר בתסמינים של אובדן שקט נפשי. תסמין נוסף הוא חושים מוגברים המובילים לרגישות סביבתית גבוהה ויכולת הבחנה גבוהה ברגשות של הסובבים אותו. נפגעים פסיכוטיים בדרך כלל יקחו ברגישות יתרה את דבריכם. האם הוא פעיל, נמרץ ומדבר בשטף באופן קיצוני, או לחילופין חסר פעילות לחלוטין ומוזנח.

 

תהליך החילוץ

הנפגע הפסיכוטי ברוב המקרים מאבד יכולות שכליות באופן בזמני, כך שהוא אינו שולט במעשיו אך באותה הנשימה הוא עצמו כאדם נוכח ומודע. מתחת לפסיכוזה, לפי התגלית של מגנוס מדובר בשמירת התבונה.

מתוך הניסיון של מגנוס נראה כי ישנה אפשרות ליצור קשר עם אותו אדם שבמבט ראשון נראה שאבד עמו הקשר, כאשר הכל תלוי בשליטה העצמית של המחלץ. התערבות של אדם שאינו מקורב באופן ראשוני מסייעת, שכן המעורבות הרגשית נמוכה יותר אל מול הנפגע.

 

חילוץ בזמן הנכון יכול להשפיע ולהבטיח 94% חזרה לחיים רגילים לאחר המקרה, ולכן יש לדווח בזמן אמת. ברגע שיצרתם קשר עם חברת מגנוס, בין אם זה טלפונית או דרך המכשיר הלווייני, מחלץ יגיע בשיתוף עם גורמים מקומיים ורלוונטיים ויסייע לנפגע ולסובבים אותו. שירותיו של המחלץ כוללים גם דאגה לכל צרכיו של הנפגע, החל מהלבשה, אוכל, טיפול והשגחה צמודה עד החזרה לארץ.

 

התהליך לא מסתיים כאן, אומנם הנפגע חוזר לסביבה מוכרת אך לעיתים נדרשת הדרכה נוספת גם לבני המשפחה כיצד לנהוג כעת ומה מומלץ, מתוך מטרה לנסות ולחזור לחיים רגילים במהירה. במידה והנפגע זקוק לעזרה נוספת, בידינו הכלים לסייע לכל אורך הדרך תוך הפנייה לגורמים רלוונטיים.