צאו להגשים את החלומות שלכם

הרגע בו אנחנו מבינים שהחלומות שלנו מתגשמים לא תמיד צפוי, או במילים אחרות לא על כזה רגע חלמנו. ינאי בונה לקח אותנו למסע מרגש בדרך לחלום מהרגע בו החזיק מצלמה בפעם הראשונה

 

ינאי בונה, בן 26, ממושב עין הבשור שבנגב חובב טבע, טיולים ובעלי חיים מאז שהוא זוכר את עצמו. הוא שירת בחיל השריון ומהרגע בו השתחרר שאף לכבוש את העולם ולטייל במקומות בהם איש עוד לא היה. כבר מאותו טיול לאפריקה בגיל 15 עם משפחתו, מצא את עצמו נשבה בקסם של החיות והצילום "הבנתי שזה הופך לתחביב, לא הפסקתי לצלם" כך בגיל 18 רכש לו אביו את מצלמת ה- DSLR הראשונה שלו.

 

הקסם של החיות והצילום

צילום: ינאי בונה

 

הרגע בו הכל השתנה

 

ההשראה לצילום התחילה אצל בונה דרך אביו שהיה חובב טיולים וצילום ידוע. אך לאירוע הבא איש לא היה מוכן "אבא שלי נפטר כשהוא בן 64, כשבועיים לפני שנכנסתי לקבע. ד"ר לרפואת משפחה, סא"ל במיל' ואיש בריא בסה"כ" מספר בונה. אביו יצא לריצה כפי שנהג בכל ערב "לפני כחמש שנים בדיוק, אבא שלי יצא לרוץ בשדות של המושב ובנחל הבשור אותו כל כך אהב, אך הוא לא חזר. אח שלי ואני יצאנו לחפש אותו בשדות ולאחר דקות ארוכות מצאנו אותו ללא רוח חיים. ניסינו שנינו לבד לבצע עליו החייאה בשטח,  אך דבר לא עזר והוא נפטר" מתאר בונה.

כך הפך אותו אירוע לחלק משמעותי בחייו "הבנתי שהחיים שלנו יכולים להיקטע ברגע ויש לנצל אותם כמה שיותר. למרות הקושי החלטתי שאני לא מוותר לרגע ומתחיל לעוף על החלומות שלי, כי מה יש לי כבר להפסיד או ממה יש לי עוד לפחד. הרי רק הפחד הוא זה שמונע מאיתנו להגשים את החלומות שלנו". עם רשימת החלומות שהשאיר אחריו אביו ז"ל כשביניהן לצפות בגורילות האחרונות שנותרו בטבע באוגנדה ואף לראות  את הזוהר הצפוני, יצא ינאי למסע להגשים את אותם חלומות ואף להגשים את עצמו.

 

כשחלום הופך למציאות

 

בונה, מעולם לא למד צילום במסגרת כלשהי "כמו הטיולים שלי כך גם בחיים, אני אוהב ללכת נגד הזרם ובדרך שונה, בדרך שלי", ונראה כי הוא היה בדרך הנכונה. כחצי שנה לאחר פטירתו של אביו ז"ל, טס לאפריקה ושהה במשך שנה עם חבריו מהצבא בקניה בעיירה נידחת על שפת ימת ויקטוריה. "במהלך השנה הזו טיילת וצילמתי בלי סוף בשמורות הטבע, בנוסף טסתי לבד לאוגנדה שם הגשמתי את חלומו של אבי. עם תמונה שלו בכיס הגעתי לשמורת הטבע בווינדי וצלמתי משפחת גורילות מדהימה, שהייתה במרחק מטרים ספורים ממני".

התמונות מאותו מסע כבר עשו את דרכם לחבריו וקרוביו, אך עם יכולת הצילום שלו נראה כי השלב הבא היה כבר להביא אותן לקדמת הבמה המקצועית "אמרו לי, יש לך תמונות יפות, תעשה עם זה משהו, אולי תשלח לתחרויות". כך יתכן ולא במקרה נתקל בונה במודעה על תחרות מטעם "National Geographic", הוא שלח תמונה אחת של צמד צ'יטות על גג רכב בשמורת המסאי, בקניה. לאחר כחודש קיבל מייל בו התבשר כי תמונתו זכתה במקום השלישי בעולם. "זו הייתה הרגשה מופלאה וסוג של סגירת מעגל מבחינתי, כמעט שנתיים אחרי מות אבי שידע טוב מכולם, שמשהו עוד יצא מאותה מצלמה שקנה לי".

 

צילומי טיולים

צילום: ינאי בונה

 

זו הייתה רק תחילת הדרך עבור הצלם המוכשר, כשזה נוגע להגשמת חלומות הוא מביא את עצמו הרבה מעבר לעדשת המצלמה. כך מצא את עצמו בונה כבר בדרך לצפון לפלנד לצלם את אותו זוהר צפוני שאביו ז"ל לא הספיק לראות. "התמונה שלו מלווה אותי בכל מסע, גם את הזוהר הצפוני ראיתי וצילמתי וממש כמו הגורילות החלום שלו הפך לשלי".

 

כיום בונה ממשיך להגשים את עצמו וחבר לחברת  "Wild Travel" בבעלות תומר רצאבי ויואל שליין. שם מצא את ההזדמנות לחבר בין אהבתו הגדולה לצילום לבין טיולים והגשמת יעדים עליהם חלקנו רק חולמים. "שמרתי איתם על קשר, בינתיים הספקתי לטוס לבד ולצלם בקמצ'טקה שבמזרח רוסיה, כשחזרתי כבר נפגשנו שוב ולמרות שאף פעם לא למדתי צילום, הם לא חששו ולקחו אותי תחת ידיהם הטובות והמקצועיות" מספר בונה.

 

באופן הזה ממשיך בונה לטייל ולגלות יעדים נוספים בעוד רוחו של אביו ז"ל מלווה אותו תמיד, בקרוב כבר מתכנן לצאת למסע הבא שלו לאגם באיקל בסיביר ומשם שוב ללפלנד. בעוד אנחנו באמצעות המכשיר הלוויני נלווה אותו למסע הבא, הגיע הזמן שתחשבו איך אתם יוצאים להגשים את מסע החלומות שלכם.