תחבורה ונסיעות

כל הסכנות האקזוטיות שקל יותר לדמיין, דווקא הסכנה השכיחה שאנחנו מכירים מהבית - תאונות דרכים, פוגעת ביותר מטיילים מאשר כל סכנה אחרת. מומלץ להסתמך רק על כלי תחבורה מודרניים, שמופעלים על ידי חברות מוכרות ומורשות, המיועדות לתיירים בלבד. רצוי שלא להתפתות לטיולים שמצריכים נהיגה עצמאית, ובמיוחד בנוגע לאנשים שאינם מיומנים בנהיגה או ברכיבה.

נפתח באזהרה כללית שנוגעת לתחבורה:

אתם אלו שבוחרים את הנסיעה, לא היא אתכם. אל תיפלו בפח; אל תיענו למי שעט עליכם בנחמדות ברחוב או באקראי, אלא בחרו באופן מושכל את הנהג ואת כלי התחבורה. באזורי תיירות יש משרדים שמתמחים בנסיעות לתיירים. קנו כרטיסי נסיעה אך ורק בחברות תיירות מוכרות וידועות והשתמשו באמצעי תחבורה מודרניים ככל הניתן. הנסיעות לרוב ארוכות מאוד, לכן וודאו שהנהג במצב כשיר לנהיגה ושהוא נח מדי פעם. אין נהג שיכול לנסוע בצורה תקינה במשך 20 שעות ברצף, לכן עליכם להיות ערניים ולוודא בעצמכם.

 

איסוף מידע על אמצעי תחבורה ונסיעות

 

אזהרות נוספות במהלך נסיעות ושימוש באמצעי תחבורה

  1. לנוחתים בשדות תעופה זרים – שימו לב שישנם נוכלים האורבים לתיירים כדי להסיע אותם לטיול שכולל לכאורה הכול: השכרת צימרים, מלונות, תחבורה ושאר שירותים. אל תיפלו בידי אותם "מומחים". בכל שדה תעופה יש משרד שדרכו ניתן לשכור מונית – שם לא רק שבטוח יותר לשכור אמצעי תחבורה, אלא סביר להניח שגם במחיר זול יותר.

  2. אוטובוסים ורכבות – חשוב לנסוע אך ורק בקרונות או באוטובוסים המיועדים לתיירים ולא למקומיים. נכון, לרוב אמצעי תחבורה מקומיים זולים יותר, אבל בתור מטיילים / תיירים הבטיחות מתעלה על החיסכון. נסיעה באמצעי תחבורה ציבוריים למקומיים חושפת אתכם לסכנות שאתם לא רוצים לקחת בהן חלק. זכרו – אינכם מקומיים, אלא תיירים, מה שהופך אתכם ליעד הנוח ביותר לתקיפות, לעוקץ ולשוד.

  3. נהיגה – באופן כללי כדאי לוותר על נהיגה עצמאית בארצות לא מפותחות. אם אנחנו לא מכירים את התרבות וסגנון הנהיגה במקומות שבהם אנחנו מטיילים, חוסר מיומנות משמעותו סיכון, וחוסר הסתגלות עלול לעלות בתאונה קטלנית. לדוגמה, בהודו ובתאילנד נוהגים בצד ההפוך של הרכב ושל הכביש והתנועה איננה בעלת אותם מאפיינים כמו בבית. נהיגה במדינות מתפתחות כרוכה במשתתפים רבים בתנועה, מכלי רכב משונים ועד לבעלי חיים מגוונים (שמסתובבים בכביש או משמשים כאמצעי תחבורה). לרוב, התנועה מתבצעת נגד הכיוונים ולכל הכיוונים.

  4. אופניים ואופנועים – הנסיעה בכלי תחבורה אלו מחייבת מיומנות גבוהה, במיוחד בטיולי אקסטרים ובתנאי שטח קשים. ללא מיומנות אישית גבוהה לא מומלץ לצאת להרפתקה הזו. ללמוד לרכוב על אופנוע או אופניים במסגרת תנאים לא מוכרים או קשים הוא מהלך מסוכן ביותר. כיום, פגיעות ופציעות רבות של מטיילים נגרמות מרכיבה של אנשים לא מנוסים. לכן זכרו – אם אינכם רוכבים מיומנים, קחו הזדמנות אחרת ללמוד את "התורה" ולאו דווקא בתנאים לא מוכרים. מסעות אופנועים הם מסוכנים ומומלץ מאוד להתייחס לחוויה זו, בין אם אתם הנוסעים או הנהגים, ברצינות, במקצוענות ובשיקול דעת. קטנועים להשכרה הם אטרקציה נפוצה ומקובלת שגובה מחיר בתאונות. אם אתם בוחרים בה, הפעילו שיקול דעת ונהגו במתינות. דאגו להשיג ולהשתמש בקסדה גם אם זה לא מקובל או שמבקשים עליה תשלום נוסף. אם תשמעו את המשפט "כולם נוסעים פה בלי קסדות" דעו לכם שיש גם נפגעים וזו סיבה מצויינת להתעקש לשמור על הראש שלכם.