לטפס כל הדרך למעלה

היא נכנסה לעולם הטיפוס כבר בגיל 5, הצטרפה לנבחרת ישראל וכיום מטפסת בשביל ההנאה והספורט. תכירו את קטיה איוונציב שבין בולדר לפסגה כובשת גם את העולם האקדמי

קטיה איוונציב מטפסת מגיל צעיר מאד. היא הספיקה להתחרות סביב העולם ואחרי אליפויות ותחרויות רבות שמה את הפסגה בצד בשביל להתמקד בדרך- "מה שהתחיל כתשוקה לטיפוס הפך לאובססיה של תחרויות, הטיפוס כבר לא היה למטרה, אלא לשם האימון, ההתחזקות והניצחון. הרגע בו אתה עומד על הפודיום נהיה יותר חשוב מהטיפוס עצמו ובאותו הרגע בחרתי לפרוש מהענף ולהתרכז בלימודים".

 

היא סיימה את לימודיה בתיכון ובחרה במסלול העתודה האקדמית, כך התחילה ללמוד בטכניון תואר כפול בפיזיקה והנדסת חשמל. במהלך התואר הראשון פגשה בסטודנטים רבים המטפסים בקיר הבולדר המקומי בחיפה. וכך, אחרי הפסקה של שנתיים חזרה לטפס והניצוץ חזר. ישבנו איתה לראיון כדי לקבל הסברים מה עומד מאחורי הקיר ועולם הטיפוס.

 

טיפוס של (א)נשים

 

טיפוס מצטייר כספורט המתאים בעיקר לגברים, איך את רואה את הנשים משתלבות?

 

"מה שיפה בטיפוס לעומת סוגי ספורט אחרים זה שכל אחד יכול למצוא את הדרך המתאימה לו או לה לטפס את המסלול, בין אם זה להסתמך על כוח, גמישות, טכניקה או אתלטיות. בצורה כזו נשים וגברים יכולים לטפס את אותה רמת קושי של מסלולים, למרות ההבדלים בכוח הפיזי, גמישות וכו'.

עם זאת, בארץ רואים הרבה פחות מטפסות ממטפסים בטבע ובתחרויות, וכדי לטפס עם גברים ועוד ברמה שלהם זה דורש המון אמונה עצמית".

 

"אפשר לראות כי לאחרונה התארגנה קבוצה של מטפסות בפייסבוק תחת השם "Israel Women's Climbing Group" המונה כ-130 חברות. בקבוצה יש דיונים על טיפוס מהצד הנשי, חיפוש שותפות לטיפוס ועוד המון דיונים ושאלות. לדעתי, ככל שקהילת הנשים המטפסות בארץ תתגבש ותגדל, כך יותר נשים יצטרפו לקהילת המטפסים, ישאבו השראה אחת מהשנייה וישתפרו".

 

 

טיפוס, למעשה הוא מושג נרחב הכולל כמה סוגים:

 

בולדרינג- טיפוס ללא חבל מעל מזרון עם מסלולים ברמות קושי ובעיות שונות.

 

טיפוס ספורטיבי- טיפוס עם חבל, על בולטים (עגינות שקדחו או הדביקו לקיר). לרוב המסלולים יהיו קשים ואתלטיים.

 

טיפוס טראד- טיפוס עם חבל על עגינות טבעיות (שהמטפס מחבר לקיר). מעבר לפן הפיזי שבטיפוס ספורטיבי ובולדרינג, טיפוס טראד דורש יכולות נוספות כמו הכרת התחום הטכני של עבודה עם חבלים ועגינות, ניווט ומציאת המסלול, התגברות מנטאלית על הפחד (הטיפוס מסוכן יותר מטיפוס ספורטיבי).

 

טיפוס אלפיני- תחום עצום המכיל בתוכו את טיפוס הטראד, טיפוס קרח, דורש כושר פיזי גבוה להליכה למרחקים ועם משקלים ועוד.

 

"כל מטפס יכול למצוא את התחום אליו הוא מתחבר שמאתגר אותו יותר. הטיפוס מעמיד אותך במצבים קיצוניים ודרכם אפשר להכיר את החולשות והחוזקות ולדחוף תמיד את הגבולות הפיזיים והמנטאליים שלנו. אני חושבת שהאתגר האינסופי והמגוון הזה הוא שמושך אותי לטיפוס, ומחזיק אותי בתחום כבר עשור".

 

טיפוס מסביב לעולם

 

"כמו שאמרתי, התחלתי לטפס בבולדר כמה פעמים בשבוע וגם בטבע, הטיפוס שם החזיר לי את התשוקה הישנה מתחילת הדרך. מאז אני כמעט כל סוף שבוע מבקרת באחד המצוקים השונים בארץ, הפוטנציאל כאן הוא אדיר אך בשל הליכים בירוקרטיים ומשפטיים מול רשות הטבע והגנים מרבית המצוקים בארץ אסורים לטיפוס על פי חוק! דבר זה מקשה מאוד על מימוש מלוא פוטנציאל הטיפוס הטמון בארץ, ומרבית המטפסים נאלצים לטוס לחופשות טיפוס בחו"ל כדי לחוות גיוון ועושר של טיפוס".

 

יש יעדים ספציפיים שאת יכולה להמליץ עליהם?

 

שאמוני, צרפת

 

גן עדן לטיפוס אלפיני. מכיל מאות מסלולי שלג, קרח וסלע בהרים, בכל הרמות ובצורה נגישה ונוחה.

זמן מומלץ לנסוע: בכל עונות השנה ניתן למצוא על מה לטפס בשאמוני.

העונה הנפוצה היא יולי - אוקטובר. באוגוסט האזור עמוס במטפסים, אך מזג האוויר מאוד נוח, וביולי, ספטמבר ואוקטובר מזג האוויר יכול להיות בעייתי יותר, אך יש פחות עומס מטפסים. עם זאת יש הרבה מסלולי קרח שאפשר לטפס רק בחורף.

ציוד: הציוד משתנה לפי אופי המסלולים אותם מטפסים, אך בגדול צריך נעלי הרים, קרמפונים, גרזנים טכניים, סט עגינות, חבל Double ונעלי טיפוס למסלולי הסלע.

 

 

ואדי רם, ירדן

לחופשת טיפוס בואדי רם אפילו לא צריך לקנות כרטיס טיסה. זה קניון עצום שנמצא במרחק נסיעה מישראל, ומכיל המון מסלולי סלע בכל הרמות עליהם מטפסים בסגנון טראד.

זמן מומלץ לנסוע: אוקטובר - אפריל.

ציוד: נעלי טיפוס טובות, סט עגינות "רוקים", וסט עגינות "פרנדים", וחבל Double.

 

 

אלפרואד (Ailefroide), צרפת

עיירה קטנה ושקטה הממוקמת באמצע האלפים וסביבה מאות מסלולי טיפוס בכל הסגנונות. כל מטפס יכול למצוא במקום הזה את הטיפוס המועדף עליו.

יש באזור 2 אתרי בולדרינג, 9 אתרי טיפוס ספורטיבי, ועשרות מסלולי Multi-Pitch במרחק הליכה מהעיירה. ניתן לטפס להרים שסביב העיירה, ולמצוא מגוון מסלולים אלפיניים גם כן.

 

 

אז מה הפסגה הבאה שאת מתכוונת לכבוש?

"חזרתי עכשיו לשירות צבאי אחרי שטיילתי במשך שלושה חודשים באקוודור פרו וארגנטינה-צ'ילה, עם סיום התואר. בחלון הזמן הזה בחרתי לטפס באזור רחוק מאזור הנוחות של אירופה, ולהכיר תרבויות אחרות דרך הטיפוס וטיול עם המקומיים".

 

כמובן שהיא עשתה זאת מצוידת במכשיר לוויני, את ההרפתקאות שלה תוכלו לגלות בעמוד הפייסבוק והאינסטגרם שלנו.