חילוץ ממערות- כיצד עושים זאת?

חילוץ מערות הוא תחום מיוחד של חילוץ שטח בו אנשים פצועים, לכודים או אבודים מקבלים סיוע רפואי ומחולצים ממצבים שונים בתוך מערות. מידע אודות תחום החילוץ במאמר הבא.

מאת איתי שקולניק - מועדון המערות הישראלי

ביוני 2014, נכנס החוקר יוהאן ווסטהאוסר אל המערה העמוקה ביותר בגרמניה במטרה לחקור איזורים חדשים בה. לאחר שעבר כ-5 קילומטרים בתוך מחילות מפותלות, מסדרונות צרים ואולמות תת-קרקעיים, מעד החוקר ונפגע בראשו, דבר אשר מנע ממנו להמשיך להתקדם אל תוך המערה, אך גם לא איפשר לו לחזור בכוחות עצמו אל עבר היציאה. מבצע חילוץ, בו השתתפו מאות מחלצים ומערנים מכל העולם, שעלותו המשוערת הגיעה לכמה מילוני יורו, יצא לפועל ובסופו של דבר הוצא יוהאן ווסטהאוסר בעודו בחיים מהמערה בשעה 11:40 בבוקר... 12 יום לאחר מכן!

 

חילוץ מערות הוא תחום מיוחד מאוד של חילוץ שטח בו אנשים פצועים, לכודים או אבודים מקבלים סיוע רפואי ומחולצים ממצבים שונים שנקלעו אליהם בתוך מערות. בחילוץ מערות נעשה שימוש רב באלמנטים מתחומים אחרים כמו כבאות, חילוץ מתוך חללים סגורים, חילוץ באמצעות חבלים וטכניקות טיפוס הרים, אולם בנוסף פותחו בו טכניקות ייחודיות משלו המתאימות לתנאים הקשים הקיימים כמעט תמיד בחילוץ מערות.

 

תהליך חילוץ ממערות

 

כיוון שתחום המערנות הוא מאוד מיוחד, צוותי החירום הרגילים אינם בקיאים בכל הקשור בעולם המערות ועל כן בדרך כלל מי שיבצעו את מבצע החילוץ מתוך מערות יהיו מערנים אחרים המיומנים בתחום ומתרגלים באופן קבוע ברמה יומיומית את המיומנויות הדרושות לחילוץ מערות באמצעות המועדון שאליו הם שייכים.

 

חילוצי מערות דורשים פעולות מדויקות ואיטיות אשר דורשות הן עבודת צוות מיומנת ותקשורת ברמה גבוהה מאוד. תנאי האקסטרים של סביבת המערה (טמפרטורה, מים, גובה אנכי) קובעים כל צעד בחילוץ במערה.

 

יחידת החילוץ הראשונה בעולם המערות, ארגון חילוצי מערות (Cave Rescue Organization) נוסדה ב-1935 באנגליה. כמו ברוב יחידות החילוץ באנגליה, יחידת חילוצי המערות הראשונה מורכבת ממתנדבים ותרומות. הצוותים האנגליים לרוב מחזיקים 'רשימות קריאה' בהן מצויינים פרטיהם של כ-200 מערנים אשר יכולים לסייע במקרה של חילוץ מתוך מערה. כיום, קיימת בעולם רשת של יחידות חילוץ מערות אשר מאוגדים תחת איגוד המערנות הבינלאומית (Union Internationale Speleologie), או בקיצור UIS.

 

 

בארה"ב קיימים צוותי חילוץ ממערות המורכבים מכ-15-20 מערנים מתנדבים. כיוון שחילוץ ממערה דורש לעתים כמות גדולה של כוח-אדם, בייחוד בחילוץ מורכב ועצום מימדים, אין זה נדיר שמספר צוותי חילוץ ממערות ממחוזות שונים משתפים פעולה במבצע חילוץ כזה או אחר. ממוצע כמות החילוצים מתוך מערות אשר דווחו בארה"ב מגיע לכ-40-50 חילוצים בשנה. מתוכם, כ-10% מסתיימים במוות.

 

בישראל קיימות 9 יחידות חילוץ המפוזרות באיזוריה השונים של הארץ. כמו בארה"ב, גם בישראל ישנו קשר הדוק בין היחידות ובמקרים מסוימים יחידה אחת עוזרת לשניה במבצע חילוץ כזה או אחר. כיום לא קיימת בישראל יחידת חילוץ ייחודית לתחום המערנות, אולם קיימים גופים שונים מקצועיים המתעסקים בעולם המערות, כמו מועדון המערות הישראלי (www.caves.co.il) אשר מסייע ומעניק ידע מקצועי לחברות חילוץ פרטיות כגון ׳מגנוס׳ כדי ליעל את מבצעי החילוץ הקשורים בעולם המערות.

 

במהלך טיול אל מערה חשוב להקפיד על כללי בטיחות רבים, אחד מהם: להודיע למקור חיצוני על כניסתכם למערה, על המיקום המדויק של הכניסה, על הזמן המדויק של הכניסה ומועד משוער ליציאה. כלי מצוין לאמצעי בטיחות שכזה הוא הטלפון הלווני. חברת האיתור והחילוץ מגנוס מספקת טלפונים לווייניים, מדובר במכשיר איתור לוויני דו כיווני, קטן, קל, אמין ונוח לנשיאה, שמאפשר תקשורת מכל מקום בעולם ללא שום תלות באינטרנט וקליטת תקשורת. בעת מצוקה, ניתן ליצור קשר ולקבל סיוע מתאים במהירות.