איומים פליליים

תיירים חשופים למספר איומים כמו שוד, חטיפה, פיתוי לבלדרות ועוקצים למיניהם. איומים אלו הם בדרך כלל על רקע פלילי, בשביל להשיג כסף. פיגועים על רקע פוליטי נדירים בהרבה אך אפשריים. הכללים הבסיסיים של זהירות למטיילים טובים גם לכאן – לא להשאר לבד, לטייל בקבוצה של חמישה אנשים או יותר, לא להגיע לאזורים מסוכנים או לאזורים שהם לא לתיירים, להעזר במדריך ואם אין אפשרות לשכור מדריך, לאסוף מידע אמין על האזור ולא להתפתות להצעות מאנשים "נחמדים" שנתקלו בך במקרה ברחוב.

איומים פליליים שיש לשים אליהם לב

  1. שוד - כספים ואמצעי תשלום הם מישור לסכנה, לכן לא כדאי להסתובב עם סכום כסף מזומן מעבר למה שאתם זקוקים ורצוי ביותר להטמין את כרטיס האשראי. את המזומן שימרו במקום שאינו נגיש לכייסים. זכור – תייר הוא "לקוח" מועדף על ידי כל גורם פלילי. שוד תיירים הוא מחזה נפוץ במיוחד באזורים תיירותיים. אל תתנגד לעולם לשוד. אל תהיה הגיבור ההרוג או הדקוּר. פנייה מגורם זר ולא מוכר הוא גורם שצריך לעורר את חושי הזהירות וההישרדות שלך.
  2. עוקץ - תייר בודד הוא מטרה קלה למומחים בשיטת העוקץ. השיטה הבדוקה היא להתיידד, והנשק הוא חביבות: להזמין אותך הביתה לארוחת ערב או לאירוע. במקרים כאלו לא תמיד התמזל מזלך להכיר בחור מקומי, אלא יכול להיות שמדובר באיש שיש לו מטרה לנצל אותך. הצעות עסקיות להרוויח כסף קל הן בדרך כלל הפיתוי. בואו נחשוב על זה רגע בהיגיון - נניח שאני איש עסקים שרוצה להצליח, למה שארצה לעבוד עם תייר צעיר שתכניותיו לא ידועות? הצעות עסקיות ממקומיים הן סיבה מצויינת לחשוד בהם. סיפורי עוקץ כוללים משתתפים סמויים. הקורבן מכיר אחד או שניים היוצרים איתו קשר והוא אינו מודע שדמויות אחרות, אפילו שוטר, יכול להיות בעצם שחקן בסיפור שמטרתו להוציא ממנו כסף.
  3. חטיפה – במדינות עניות ומועדות קיימת סכנה של חטיפת מטיילים כדי להשתמש בהם כקלף מיקוח לתשלום כופר. לכן, במדינות מסוימות, כמו קולומביה, בוליביה, אקוודור ועוד, כדאי להקפיד במיוחד על כללי הזהירות, ובמיוחד להקפיד על טיול בקבוצה.
  4. פיתוי לבלדרות – תרמילאים, צעירים בעיקר, מתפתים לעתים להצעות "לעשות כסף קל" במהלך הטיול. התפתות להעביר חבילות מפוקפקות מזרים עלולה להסתיים בשנים רבות מאחורי סורג בריח של מדינת עולם שלישי.
  5. הסתבכות עם החוק – מערכת החוקים והאכיפה במדינות מסוימות יכולה להיות לא צפויה ומאוד לא נעימה, הרבה יותר ממה שאנחנו מסוגלים להעלות על הדעת. ניסיון לשחד שוטרים עלול לסבך עוד יותר את המצב. בכל מצב של הסתבכות עם רשויות החוק המקומיות, אין לחתום על שום מסמך ללא נוכחות של עו"ד דובר את שפת האם שלכם.
  6. סכנת כדור בתיק - כשאורזים לטיול, חשוב לבצע בדיקה יסודית ומקיפה של כל התיקים, במיוחד יוצאי צבא שמשתמשים בתיקים מתקופת השירות בזמן הטיול. בשנים האחרונות יש ריבוי מקרים של ישראלים המואשמים בהכנסת אמל"ח למדינה, רק מפני שלא בדקו שיש להם בתיק כדור מהנשק הישן.