יצירת קשר
מרכז שירות 03-8006808

אנא מלאו את טופס - יצירת קשר
מרכז שירות 03-8006808

קו סיוע למקרי חירום

03-6006505

פסיכוזה

 

פסיכוזה היא מונח המתאר מצב קיצוני של אובדן חלקי או מלא של קשר עם המציאות. הפסיכוזה מאופיינת בהתנהגות הנחווית כמוזרה או חריגה ובלתי מובנת, העלולה לעורר לעתים רגשות חרדה ודחייה מצד החברה.

בין קבוצות הסיכון ללקות בפסיכוזה נמצאים התרמילאים החשופים לתרבות השימוש בסמים. בהשפעת סמים שונים עלולים למעשה להתפתח כל הסוגים של התסמינים הנפשיים, כולל פסיכוזה.

 

במצב של פסיכוזה ,כאמור, הנפגע מאבד את ההפרדה בין דמיון למציאות. המוח עבר פגיעה והסימפטומים של הפגיעה הם קיצוניים: חרדות, פראנויות, שמיעת קולות, הזיות ובלבול בין החושים. ההתקף הפסיכוטי מאופיין לרוב בעליות ומורדות ובתוך רצף ההתנהלות הלא נורמלי יש גם רגעים מסוימים של חזרה לשיקול דעת. אדם במצב פסיכוטי אינו חולה נפש למרות שברגעים מסוימים הוא מגלה סימפטומים פסיכוטיים קשים.
 

הסיכון בפסיכוזה

הסכנה האמתית בפגיעה פסיכוטית היא הזנחה והעדר טיפול אשר עלולים להפוך את הנפגע לחולה נפש. נדגים זאת באמצעות משל על רגל שבורה: במידה והרגל מטופלת במהירות האפשרית ומקובעת בגבס, אזי סביר להניח כי העצם תתאחה עד להחלמה מלאה. בעוד שרגל שבורה אשר אינה מטופלת וממשיכים לגרור אותה הופכת לנכות קבועה.

אירוע בו צעיר נפגע באופן פסיכוטי -  פוגע במשפחה כולה. הוא מהווה מעין אירוע "טרור" במשפחה. כולם נפגעים ובכולם יש לטפל. המשפחה הינה מפתח מרכזי ואקוטי לתהליך השיקום. ללא תמיכת המשפחה מעטים יכולים לחזור למסלול חיים רגיל.

0.4074939