המסע לקרפטיים

"אם יוצאים מגלים מקומות נפלאים" כך נאמר בספרו של ד"ר סוס ונראה כי הוא צדק. עפר שגב מגלה בכל פעם מחדש יעדים מרתקים במסגרת טיולי סוסים אותם הוא מוציא לחו"ל

תכירו את עפר שגב, מורה מוסמך מטעם מכון וינגייט מאז שנת 1996 לרכיבה ולהדרכת קבוצות רוכבים. מוסמך מטעם "בית הספר לתיירות" להדרכת טיולים ומלווה קבוצות בחו"ל, צלם סוסים ורוכב וותיק. במשך 10 שנים פיקד על יחידת פרשים ומתנדבים של תחנת גלילות וכיום הוא ממקימי "מועדון רוכבי השטח ישראל", המונה את רוב רוכבי הסוסים בישראל ורוכבים רבים מהעולם.
לפני כ-5 שנים החל להוציא קבוצות לחו"ל ולאן פניהם הפעם? להרי הקרפטיים במזרח אירופה.

 

 

למה החלטת לקדם רכיבה בחו"ל?
"לאחר 25 שנות רכיבה תוך תיעוד וצילום של כ- 400 מסלולי טיולי סוסים בארץ , החלטתי להוסיף מסלולים ולארגן קבוצות של רוכבים מנוסים וביחד לרכב במקומות קסומים בעולם שרק רוכבי סוסים יכולים להגיע אליהם".

 

מה מיוחד בהרי הקרפטיים בתור יעד לטיול?
"יעד המסע ייחודי לכשעצמו והוא עובר ברכס הרי הקרפטייים האגדתיים בטרנסילבניה ברומניה, המתאפיין במפגש עם טבע פראי ובתולי, אליו ניתן להגיע אך ורק עם סוסים,לצד מפגשים בלתי אמצעיים עם תרבות שכמעט לא קיימת ותושבים שכמעט ולא ידוע עליהם.

המחוז בו אנו רוכבים הרגיטה, הוא אחד מ-3 מחוזות ,קובסנה ומיורש, מעין מובלעת הונגרית ברומניה, בלב הקרפטיים, אוכלוסיה שבה כ 90% דוברי הונגרית השומרים בקנאות על המסורת והנאמנות להונגריה למרות הניסיונות לדכאם. הם נקראים "זקלרים", בעבר שומרי הגבול ההונגרים צאצאים של השבטים ההונים והרומאים, עם שפה ייחודית ודגל משלהם. פעם הם היו רפובליקה עצמאית ועדיין עם שאיפה לאומית לעצמאות, כיום הם רועי צאן ובקר החיים בהרמוניה עם הטבע וחיות הבר .למרות שמספר רועים נטרפים מידי שנה על ידי דובים כמו עדרי הצאן שנטרפים גם על ידי זאבים, הם אינם נושאים נשק ומשתמשים בשוטים מסורתיים עם שליטה מרשימה בשוט בכדי להתגונן, אם כי לא תמיד בהצלחה".

 

 

ומדוע זהו יעד מעניין לרכיבה על סוסים?
"זהו יעד שהוא חלום לכל רוכב סוסים בפרט לרוכבי שטח מנוסים יותר וגם למתחילים, המפגש עם נופים ואתגרים בלתי מוכרים בשטח תוך יציאה מאזור הנוחות; ממגרשי הרכיבה והמסלולים המוכרים בארץ, מעצימים את החוויה, מאפשרים בנוסף להכיר זנים חדשים של סוסים ,לרכב בטבע פראי בתוך שמורת טבע לאומית בלב הקרפטיים".

 

מה אופי המסלול ומה מייחד את הנוף?
"המסלול עובר לאורך 150 ק"מ במהלך חמישה ימי רכיבה רצופים, בעונה הפסטוראלית והיפה בשנה, באביב האירופאי המתעורר לאחר הפשרת השלגים, בו נחצה נהרות ונחלים דרך כרי דשא ויערות אינסופיים של אורן ואשוח, בין חוות ציוריות וכפרים שלווים שכמו נלקחו מאגדות האחים גרים. בלילות נתארח בבתי חווה אותנטיים עם מיטב האוכל המסורתי . בכל בוקר עד החזרה לחווה, נאכף את הסוסים ונמשיך אל תוך היערות עם חיות הבר והדובים כ- 4000 בהם החיות מסתובבות חופשי (המקום השני אחרי רוסיה בו דובים בכמות זו חיים חופשיים בטבע), נטפס לפסגות עם הנופים המרהיבים, שם נעצור לארוחות הפיקניק וכמובן להפסקות קפה ותה".

 

 

האם צריך להגיע עם רקע ו/או ניסיון ברכיבה?
"למסע ליעד מסוג זה יש צורך להגיע עם נסיון ברכיבה, ככלל הקבוצות מחולקות לרוכבים בשתי דרגות רכיבה ונערכים מבחני רכיבה בארץ להתאמת רמת הרוכב לקבוצה: מתחילים-מתקדמים, שיוצאים ל 2-3 ימי רכיבה, וקבוצות רוכבים מנוסים כמו אלו שיוצאים למסע ביוני הקרוב שירכבו לאורך 150 ק"מ במשך חמשה ימי המסע.

 

יחד עם זאת גם אם אין נסיון מוקדם ברכיבה, בין אם המתעניינים לצאת לטיולי סוסים רכבו בעבר ואפילו אם נמצאים בצעדים הראשונים ממש בעולם הרכיבה, בכל המסלולים מוצעת אפשרות לטיול רכיבה בקבוצת מתחילים ובקצב רגוע בין יומיים עד חמישה כאשר מדריך רכיבה מוסמך מהארץ, ישראלי דובר עברית, ילווה את הקבוצה לכל אורך הרכיבה בטיול, כאשר תכנית הרכיבה תיבנה על פי רמת הקבוצה.


לנרשמים לקבוצות אלו, תתוכנן בהתאמה אישית עוד בטרם היציאה לחו"ל, חבילת טיול שכוללת מספר שיעורי רכיבה ואימון חוויתי עם מדריך מוסמך על פי הצורך, מאימון הדרגתי ונינוח בתוך מגרש סגור, עד לרכיבה חופשית מחוץ לשטח החווה כך שניתן יהיה להתנסות עוד בטרם הטיול במעבר עם סוס במים, בשיפוע ובעליה וסימולציות דומות לאלו שיחוו בטיול בחו"ל כך שיתאפשר להגיע לטיול בטוחים ונינוחים יותר".

 

 

איזו נקודה במהלך המסע אהובה עליך במיוחד ולמה?
"שאלה קשה, המסע כולו בטבע פראי ובתולי, יחד עם זאת תוואי הדרך מאוד משתנה בכל ימי הרכיבה בין מעבר נהרות ונחלים, דרך כרי דשא ויערות אינסופיים, דרך טיפוס לרכסים בגבהים של 1700 מ' ונדמה לי שבפסגות הקרירות. שם אנו עושים את עצירות הפיקניק והקפה כשכולם יושבים מהופנטים ומוקסמים בטבע האינסופי ובעוצמה המסתוריים של הקרפטים שמעולם לא ראינו. זו הנקודה לדעתי האהובה עלי במסע".

 

מה זכור לך במיוחד מהנסיעה האחרונה שלכם לשם?
"מרגש אותי בכל פעם מחדש החיבור שנוצר בין האנשים דרך האהבה המשותפת לסוסים והחברויות שממשיכות דרך מפגשי רכיבה בארץ".

 

אז אם אתם מחפשים את ההרפתקאה הבאה שלכם, אולי תמצאו אותה ממש כאן>> "Horse Trips"