החיים בדרכים

דיאנה ולווה וגל פרוידנטל, זוג בולגרי-ישראלי אוהבים את החיים בדרכים, עד כדי כך שהם החליטו לקחת ואן ולצאת לטיול חוצה מדינות מבולגריה עד דרום ספרד

הם הכירו במהלך טיול בספרד ומאותו רגע הם הבינו שהם לא רק חולקים אהבה אחד כלפי השנייה אלא גם לטיולים, לאפשרות לגלות מקומות חדשים וכמו שהם מגדירים את זה- אפשר תמיד למצוא אותם בתנועה. עכשיו שהם אחרי הטיול ישבנו איתם לראיון קצר על איך הכל התחיל.

 

ציוד למטיילים -ואן מעוצב ומושקע

 

מדוע בחרתם לצאת לטיול הספציפי הזה?

"לגור ולטייל עם ואן, היה החלום של שנינו כבר מזמן. לאחר תקופה ארוכה בה טיילנו כתרמילאים נחתנו בבולגריה במטרה להשתקע. לא היינו צריכים יותר מחודש כדי להבין, שאנחנו בעצם מחפשים להמשיך לנוע. רק שהפעם החלטנו שנעשה את זה קצת אחרת- במקום התרמילים, עברנו לגור על גלגלים. עונת הקיץ הייתה לקראת סיום וחיפשנו מקום חם לבלות בו את חודשי החורף האירופאי, כך נקבע היעד של הטיול- דרום ספרד".


איך נראה המסלול שלכם?

"יצאנו מבולגריה באוקטובר. נסענו דרך סרביה, קרואטיה, סלובניה, איטליה, צרפת ולבסוף הגענו לספרד. בדרך חווינו טבע, ערי בירה, מסיבות טבע ואפילו עצרנו להתנדב בחווה בדרום צרפת. לא מיהרנו וכל הטיול ערך כשבעה חודשים".

 

 

האם זה הטיול הארוך הראשון שלכם יחד?

"אפשר להגיד שכל מערכת היחסים שלנו היא טיול אחד גדול. התחלנו בשבועיים בבולגריה, משם המשכנו לטייל ולהתנדב בארץ, טסנו להודו וסרילנקה ומשם חזרנו לבולגריה ובנינו את הואן".


כמה זמן עבדתם על השיפוץ של הואן ומה זה כלל?

"כשהחלטנו לעבור לגור בקראוון, היה ברור לשנינו שאנחנו רוצים לבנות אותו מאפס ולא לקנות אחד מוכן. לעצב אותו כאוות נפשינו, ולהקים את הבית הראשון שלנו, בארבע ידיים.

התהליך לקח לנו כחודשיים, כאשר כל יום עבדנו במשך כ- 12 שעות. היה לנו ניסיון קודם בעבודה עם עץ, ברזל ובתפירה. בשאר התחומים, כמו חשמל או מכונאות רכב, נעזרנו בניסיונם של אחרים. זו הייתה קפיצה למים ולא תמיד היה קל, אבל למדנו הרבה מהחוויה הזאת, מקצועית והאחד על השנייה".

 

 

 

 

מי הדמות הכי מעניינת שיצא לכם לפגוש במהלך הדרך?

"מכיוון שטיילנו בחודשי החורף, הטיול היה באווירת אוף-סיזן. מה גם שטיול עם רכב מאפשר לך להגיע לכל 'חור' שתבחר על המפה, מבלי לפגוש הרבה מטיילים אחרים שלא נאמר אנשים באופן כללי.

אך כשהצטלבו דרכינו עם מטיילים נוספים שבחרו לפקוד את הדרכים דווקא בתקופה הלא מטוילת בשנה היו אלו מפגשים מיוחדים שבלעדיהם הטיול היה נראה אחרת.

באחת הנקודות בהן בחרנו להעביר את הלילה, לאחר ארוחת הערב ישבנו על שפת הואן, שתינו תה ונהנינו מרוח ערב קרירה כשלפתע פנו לעברנו 4 נוודים שראו מרחוק את האור מהואן והיו ככל הנראה סקרנים.

לאחר שיחה קצרה על תהליך הבנייה של הואן (הנושא הכי נפוץ לשיחה לדעתי במהלך הטיול) הציעו לנו את חברתם ואנחנו נענינו ברצון. באותו ערב התוודענו לארבעה אנשים לא קונבנציונליים ומעניינים בטירוף. הם היו במקור מאוסטריה אך העדיפו שלא לשייך עצמם לטריטוריה של מדינה מסוימת. הם בחרו לחיות חיי נוודות, לעבור ממקום למקום בהתאם למצב הרוח ומזג האוויר, וכל רכושם מסתכם במה שנכנס לתיק הגב. בתקופה שפגשנו אותם, סיפרו לנו שמצאו מערה לא רחוקה ושם הם לנים כבר כמה לילות. לדבריהם, למרות כל היופי שטמון בסגנון חיים זה, אלו ללא ספק חיים קשים בעולם של מדינות וחוקים בהן הגדרה כנווד היא לא אחת מהאפשרויות שניתנות לנו, בידי החברה והרשויות.

השיחה הייתה מאוד נעימה ואפשר היה להכיר אורח חיים אחר ולדבר על כל המורכבויות החל מאיפה המשפחות בכל הסיפור, איך מתפרנסים תוך כדי תנועה והאם הם נהנים מזכויותיהם כאזרחים אך לא ממלאים את חובותיהם.

הנוודות מבחינתם היא לא רק אורח חיים- אלא אידאולוגיה של ממש.  כמובן שלא הסכמנו עם כל מה שאמרו, אך עובדה זו לא הפריעה לנו ולו לרגע".

 


מה היה המקום המועדף עליכם בטיול?

"קשה מאוד לבחור מקום אחד שבו נהנינו במיוחד. יש מספר מקומות בלתי נשכחים, שרק המקריות שבה הגענו אליהם הופכת אותם למדהימים ומיוחדים מאד.

אחד מהם הוא חוף נסתר באזור נרחה, בדרום ספרד. לאחר שהגענו לעיירה ונסחפנו ליופי ההרים והחופים, היינו באזור תקופה לא קצרה והתחברנו עם המקומיים.

באחת השיחות שנקלענו אליהן, סיפר לנו בחור על חוף נסתר ולבקשתנו נתן לנו הסבר מעורפל על המיקום. החוף הנסתר לא היה מסומן במפה ונדרשנו להשתמש בכל חוש ורמז שעשוי לעזור. שאלנו עוד מקומיים על מנת לאשש אגדה זו. חלקם לא שמעו מעולם על המקום וחלקם ידעו על החוף המדובר אך ההסבר על מיקומו לא בא בד בבד עם התיאורים ששמענו קודם לכן.

לבסוף חיברנו את כל פיסות המידע לכדי נקודה על המפה ששם שיערנו שנמצא היהלום. ירדנו לוואדי שמוביל לחוף, הלכנו בין סבך גבוה במשעול צר ועקלקל עד שכמעט ונעלמו עקבות השביל. טיפסנו על אחת מצלעות הוואדי על מנת לזהות איפה איבדנו את הדרך. המשכנו על מעבר צר לאורך הצלע הסלעית ומשם ירדנו, סחוטי זיעה, ביובל שנשפך מהוואדי המרכזי. עד שלבסוף, כנגד כל הסיכויים, הפציע מבין השיחים חוף קטן, יפה ובתולי בין סלעי הצוק. הרגשנו כמו הרוזן ממונטה כריסטו כשהגיע לראשונה לאי האבוד. נשכבנו על החוף ונתנו לשמש ולרחש הגלים לכבוש אותנו".

 

.

האם אתם עובדים גם תוך כדי הנסיעה?

"במהלך הטיול יצא לנו לעבוד פה ושם. דיאנה מכינה תכשיטים וסורגת בצמר. בדרך עצרנו בכל מיני שווקים ומכרנו לא מעט מהעבודות שיצרה. אני עבדתי כחודש בשיפוץ של חנות קוסמטיקה. בלי קשר לצורך הכספי, לפעמים כייף לעצור ליותר מכמה ימים באותו מקום ולהכיר אותו קצת יותר לעומק. בדרום צרפת, למרגלות הרי הפירינאים, נשארנו כחודש להתנדב בחוות סוסים. מלבד האהבה לטייל, לחקור מקומות חדשים ולפגוש אנשים מעניינים, שנינו מאוד אוהבים לעבוד עם הידיים ולא פעם במהלך הטיול מצאנו עצמנו מתגעגעים לזה".

 


מה הפלייליסט שמלווה אתכם בדרכים?

"לפני שיצאנו לדרך, הכנו קופסה מלאה בקלטות עם מוסיקה בולגרית מסורתית. אותה מוסיקה שליוותה אותנו בחודשי הקיץ במהלך הבנייה של הואן. אך בשל להט ההתרגשות ביום היציאה נשכחה אותה קופסה. למעט קלטת בודדת שהתגנבה לטייפ ואותה נהנינו לשמוע בלופים בכל פעם שנתקפנו בגעגועים. רוב הזמן נכח הרדיו המקומי. המקצבים, השפה ואפילו הפרסומות לקחו חלק אינטגרלי בהווי של הטיול, והעצימו את החוויה בכל מדינה. מעבר למיינסטרים, נהנינו להאזין בערבים לתחנת ג'אז מקומית בקרואטיה, או למסיבת סלסה פרטית בואן באזור מלגה".


האם נתקלתם בעוד מטיילים שעשו טיול דומה לשלכם?

"אחרי שחגגנו את חג החנוכה לאורך חציית הפירינאים ועד מדריד, חיפשנו מקום הולם לציין את ערב חג המולד והחלטתו לעשותו ערב אינטימי במעיין חם ליד גרנדה. קנינו את כל המצרכים הדרושים ויצאנו לצוד את הספוט המושלם. לאחר שעה ארוכה של חיפוש המעיין בין מטעי זיתים, מצאנו את המקום המיוחל. להפתעתנו, לא היינו היחידים שרצו לחגוג את הולדתו של ישו לצד בריכות מים מינרלים בטמפרטורה מדויקת.

נוכחנו לגלות במקום, את כל מי שבחר לטייל בתקופה הזו של השנה וגר על גלגלים. בין אם זה בואן, אוטובוס או משאית. לבד, בזוג או משפחות. לידינו חנו זוג אנגלים, סיימון וקאלי, שגם טיילו עם הואן שלהם. מהר מאוד גילינו שיש לנו הרבה במשותף עם השכנים. סיימון מהנדס רכב ולקאלי יש פנסיון לכלבים. יום בהיר אחד החליטו לעזוב את הבית והעבודה ולעבור לגור בדרכים. היה חיבור קסום, ולכולנו היה ברור שנעשה את ארוחת החג ביחד. טעמם החד פעמי של עלי הגפן הממולאים שדיאנה הכינה באותו ערב לא נתן מנוח לקאלי ובכל דרך, כשרה וגם פחות, ניסתה להוציא את סוד המתכון המסורתי שעובר מדור לדור במשפחתה.

כך המשכנו לחגיגות השנה החדשה ברייב בחוות בודדים של חברה שלהם מאנגליה. משם לחגיגות השלושים של סיימון, ומבלי ששמנו לב המשכנו לטייל יחדיו כשלושה שבועות לאורך החוף הדרומי של ספרד עד מייצר גיברלטר. ומתכון עלי הגפן זלג בשמחה למשפחה חדשה".

 

 

מה התכניות להמשך?

"האמת שכבר יש ביקוש ליצירת אוטוקרוונים בהזמנה אישית. פתרון מגורים על גלגלים הוא שילוב אידיאלי בין התשוקה שלנו לבנייה ועבודה עם הידיים ואהבה לטיולים בארץ ובעולם. למי שמעוניין לשאול שאלות, להתחיל שיתופי פעולה מקוריים או לראות עוד תמונות מהמסע ומתהליך הבנייה מוזמן לבקר אותנו ברשתות החברתיות".

 

Instagram: Tata_the_freedom_giver

Facebook: Vanlife Freedom Factory