מטיילים בארץ עם MAGNUS: נחל תחמסון

חיליק מגנוס

"כשחברי שמעו שאצא לנחל תחמסון הם הרימו גבה "תחמסון"? ומיד הסברתי, זה אחד היובלים המשמעותיים של הפרס. הנחל יורד מסביבות המחצבה, שליד מיצד תמר, לתחמס המתחבר לפרס.
השיטה הטובה לטייל בו היא להשאיר רכב במקום ורכב שני, למטה, בתחנת הדלק של צומת הערבה.
התחלנו את ההליכה צפונה ומיד החלה הירידה אל הערוץ המסולע והתלול. הגענו בחודש ינואר, לאחר הגשמים שפקדו את האזור וכל גביון וכל גב הכילו מים. רובם עדיין צלולים מאד ומיעוטם כבר הכילו עצה ירוקה או מראה מצהיב המעיד על המינרלים במים. הסלעים הבהיקו שטופים. צוקי הדולומיט שיצרו "פלטות" נטו מטה למזרח הדרך מסומנת אך גם ללא הסימון לא ניתן לחרוג מהערוץ שמתעל אותנו אל המורד.
נטיית השכבות כולאת את המים בגבים רבים בין הפלטות והדרך היא מסע דילוגים בין הסלעים. במורד הערוץ שישה מפלים. רובם פשוטים למעקף ומרהיבים למראה. באחד המפלים צניר מרשים במיוחד שיש לתור אחריו ולא להחמיץ את המקום. מאחר והדרך לעוקפו מרחיקה אותנו מהצניר. לאחר הליכה לא מתישה מגיעים למרפסת מבהיקה בלובנה מעל המפל המשמעותי שגובהו כ- 20 מטרים.
המקום "בנוי" להפסקת קפה בנוף.
אז ישבנו ודודיק הפעיל את הערכה להשקות את כולנו בספלוני הקפה.
הירידה במעקף מפל זה היא אתגרית. היא דורשת ריכוז, הליכה איטית וזהירות. יחד עם כל זאת היא אפשרית לביצוע ללא כל אמצעי עזר. היא לא מתאימה לילדים, לא מתאימה לכלבים ובטח שלא לכאלו שיש להם פחד גבהים.
בהכנה לסיור קראנו בכל אתר הדן במסלול זה ומצאנו כמה אזהרות כמו "הנחל לא מסומן אין בו יתדות ועיגונים, המסלול מסוכן ויש להצטייד בציוד טיפוס וגלישה".
דבר מההערות האלו אינו מדוייק.
לפני כעשר שנים לצערנו נפל צעיר ונהרג בנחל, כנראה מאז הופיעו פירסומים אלו. אך הנחל מסומן ואין צורך בציוד גלישה או טיפוס.
ושוב, הירידה במעקף המפל אתגרית ויש לעשותה בזהירות רבה.
הצוקים התלולים, הפלטות הנטויות וחריץ הערוץ מרשימים. גם הצומח המתועל למרכז הנחל מגוון ומרשים .
עם היציאה מהקטע הקניוני מבחינים בכיסוי הצור העבה ובצלע הדרומית של הערוץ יש "אצבע אלוהים" תופעה מוכרת של עיוות בשכבות הצור.
הנחל מצטרף לתחמס. עם המעבר על דרך הג'יפים הלכנו צפונה למפל בתחמס ולגבים המרשימים, יש בסמוך קיר מעולה לפעילות של גלישה. המקום לא מאושר על ידי הרט"ג ואינו מוכן בעגינות תיקניות, מישהו הכין שתי עגינות באמצעות עמודי זווית מסוכנים מומלץ לא לגלוש.
לאחר שסעדנו בצל המצוק לקחנו את השביל היורד לפרס אל תוך הערוץ ודילגנו כמה גבים ומפלונים עד שיצאנו מהערוץ בטיפוס לאורך הדרך המאובטחת במעקה מעולה שהותקן בידי הרט"ג. עמדנו מעל המפל והמשכנו לעבר הגדה הדרומית ממנה נשקף נוף אדיר אל ככר ים המלח, ים המלח והרי מואב.
ירדנו בדרך הנעימה לצומת הערבה. ברכב חיכתה לנו צידנית עם בירה קרה שהייתה ממש במקום קצת דיבורים, צחוקים  ויצאנו לדרך עד ליום שלישי הבא".

 

לא יכולים כבר לחכות לטיול הבא עם חיליק? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק - "מטיילים עם MAGNUS"