שוטי שוטי ספינתי, מסביב לעולם

בן מנולה יצא להרפתקאה עם ים של חלומות, כאלה שהיו לו עוד מגיל צעיר בעוד הוא גילה את אהבתו לעולם השייט. כעת הוא יצא להרפתקאה בה הוא בדרך להפליג מסביב לעולם

בן מנולה, בן 24, מחיפה הצטרף כבר בגיל 11 לצופי ים שם גילה את תחום השייט ואהבתו לשהייה בים. הוא אף העביר שנות שירות בצופי ים במהלכן  קיבל השראה לטיול המיוחד שתכנן אחרי הצבא. עם רישיון סקיפר ביד והמון מוטיבציה יצא לדרך וכבר הספיק לחצות את האוקיינוס האטלנטי והרפתקאות רבות עוד לפניו.

 

בדרך לקריביים חוצים את האוקיינוס האטלנטי

 

מנולה כבר התרגל לחיים בלב ים, בעוד הוא יצא לדרך באפריל האחרון החוויה לה הוא ציפה מכל הייתה חציית האוקיינוס האטלנטי. כך הצטרף למסע אליו יצאה קבוצה של "דרך הים"-  "אני הצטרפתי ברגע האחרון משהו שלא קורה בדרך כלל כי להפלגה כזאת יוצאים בצוות מגובש. דיברתי עם הקפטן רק שבועיים לפי החצייה, ואז נסעתי במיוחד לאיים הקאנריים".

 

בן מנולה ברחבי הגלובוס

צילום - בן מנולה

 

במשך 20 יום חצו את האוקיינוס בקבוצה של 3 ספינות מסוג קטאמרן, במה שנקרא "Delivery" עבור חברת "Dream Yacht", כל ספינה נועדה להגיע לאי אחר לפי צורכי החברה כשהמסע של מנולה היה לאנטיגואה.

את המסע מתאר מנולה בתור "מתי בפעם האחרונה עשית משהו בפעם הראשונה?", כאשר בכל יום מבחינתו חווה משהו שלא עשה או ראה קודם לכן. "בחציית האוקיינוס בפעם הראשונה ראיתי דולפינים צמודים לספינה, אתה מוצא את עצמך קופץ לשחייה בערך ב- 1300 מייל ימי מכל יבשה ובזמן שאתה חוזר לנוח, לפתע נשמע רעש של שחרור אוויר ואתה קולט שמתחתייך שוחים לוויתנים באורך של 5-6 מטר. בערב כשאתה מסתכל על הכוכבים וקולט את הים זוהר בעצמו מדגי פלנקטון, זה דברים שלא חוויתי מעולם".

 

הגעה ליעד: אנטיגוואה

 

"הגענו בדיוק ליומולדת שלי, עשינו שם עם הצוות יופי של חגיגה אבל בינינו ימי הולדת כבר היו לי כמה, חצייה של אוקיינוס זה משהו של פעם בחיים". מאותו רגע נפרד מנולה מהצוות שליווה אותו ויצא לחפש את דרכו באי.  

מנולה מספר ש- "אני תמיד מסתדר, התחברתי בהתחלה עם מוכר יהודי שהיה במכולת במרינה הוא סידר לי לינה. בהמשך מצאתי עבודה בתור שוטף כלים במסעדה שדאגה לי למקום לישון, רק שאף אחד לא ציין שזה הולך להיות על רצפת הרציף". כשבוע וחצי מהרגע בו הגיע לאי קיבל הודעה מאותה חברת ספנות שעבורה עשה את ה- Delivery לאנטיגואה והוצעה לו עבודה לראשונה בתור סקיפר להעביר סירה לאי הסמוך- טורטולה.

 

מסע על סירה מסביב לעולם

צילום - בן מנולה

 

"קיבלתי הודעה שיש לי יום אחד להגיע לשם, ביקשתי מאיש צוות שיצטרף אליי. בפעם הראשונה השטתי ספינה בתור קפטן יחד עם רודי, בחור אמריקאי שמצאתי בקבוצה בפייסבוק. המזג אוויר היה לא פשוט עם רוחות חזקות וכשבאתי להרים את המפרש הראשי הסתבר שאחד החיבורים בכלל לא היה קיים." מנולה הוסיף כי- "המסלול כלל גם מעבר בין שובר גלים שלא ממש ראו, בסוף הגענו ליעד אבל מסתבר שלא היה צורך בספינה אז הפעם עם יותר ביטחון והיכרות עם איש הצוות חזרנו בחזרה לאנטיגואה רגע לפני שהשמש שקעה".

 

מאז מנולה מוצא את דרכו באי "המסע לכאן זה החוויה הכי מטורפת וטובה שהייתה לי בחיים, מאז הספקתי לעשות קורס של חילוץ והצלה בסירות, אני נהנה מהאווירה באי, כל אחד כאן אומר שלום גם אם אתה לא מכיר אותו, פעם בשבוע אפילו התחלתי לעבוד על ""Super Yacht כשומר על היאכטה ובנוסף הם נתנו לי עבודות קטנות נוספות".

 

גל של געגועים וים של הרפתקאות עוד בדרך

לכל אוקיינוס יש עונה, כעת התכנון הוא להגיע לקראת מרץ לכיוון פנמה לעבור בתעלה ולחצות את האוקיינוס השקט לכיוון ניו זילנד בשאיפה להמשיך למזרח הרחוק, כאשר ההתלבטות היא האם להמשיך לכיוון המפרץ הפרסי הידוע כאזור בו עדיין יש פעילות של פיראטיים (כן, מסתבר שהם לא קיימים רק בסרטים).

 

יש הרפתקאות שמבינים את העוצמה שלהן מרגע קבלת ההחלטה, המסע של מנולה הוא אכן כזה. בעוד היה בצופי ים החליט לצאת לדרך עם עוד חבר שלבסוף וויתר על החוויה רגע לפני, מבחינת מנולה זו לא הייתה אופציה. ההתמודדות עם ההחלטה לצאת למסע היא לא החלק העיקרי - "הסיבה שיצאתי זה בשביל האתגר, עוד כשהייתי בים התיכון ובדרך לאנטיגואה האתגר הכי גדול הוא לא האתגר הפיזי והתמודדות עם הים, האתגר הנפשי הוא המורכב מבין השניים. אני לא אגיד שאני מתגעגע הביתה אבל יש פה עניין של בדידות. האנשים שאיתך הם סוג של חברים זמניים לשבועיים-שלושה ואז אתה שוב עם עצמך."

 

בן מנולה

צילום - בן מנולה

 

כך בעוד השגרה מעסיקה אותך בזמן שאתה שוהה על הסירה בין אם זה לעזור לצוות, לפלט דג לארוחת ערב או לצפות בכל הפרקים של "משחקי הכס", מנולה ממליץ להצטייד במחשב נייד, ספר או כל דבר שיוכל לסייע לך להתמודד עם הזמן שלך עם עצמך.

 

ללא ספק מנולה עשה את ההכנות הנדרשות למסע, אבל מסתבר שהכי חשוב זה להכין את מי שמחכה לך בבית- "הדבר שיחזיק אותך בטיול שכזה הוא המשפחה, החברים. זה נורא קל להם להגיד טוב מקסימום תחזור, אבל עם כמה שזה מפתה יותר חשוב לי שיתנו לי את הכוח להמשיך".

 

אנחנו נמשיך ונעקוב אחרי ההרפתקאה בעוד לפי האמונה קחו וויסקי או קצת רום, מלאו את הפקק ושפכו לים כדי שגם נפטון יאחל לו דרך צלחה.