יוגה: נשימה לנשמה

יוגה היא הרבה מעבר לעוד עמידת ראש באמצע הפארק, זו ההזדמנות שלכם לגלות מה באמת עומד מאחוריי הפעילות שכבשה את העולם המערבי

ג'וטי כדיה

מטרתה העמוקה ביותר של היוגה היא לאפשר לכל אדם לחוות את האור הפנימי הקיים בו. זהו שם כולל לשיטות המתחילות בנקודות מוצא שונות ומטרתן המשותפת היא לזכות בהכרה עצמית מושלמת.

 

מהי יוגה?

 

משמעותה של המילה יוגה בסנסקריט (ההודית הקדושה) הינה להתאחד או להתחבר. הבנה עמוקה יותר של משמעות זו היא כי כל פעולה שאנו מבצעים בהתרכזות מלאה, בין אם היא עוסקת בחומר או רוח, מובילה למצב הנקרא יוגה. 

 

היוגים שחקרו באופן מעשי את פנימיות האדם, עיצבו במשך כ- 5,000 שנה, שיטות שתכליתן לזכך את הנפש מעבר לתפיסה החושית ולרומם את התודעה האנושית למישורים רוחניים גבוהים ככל הניתן. תכלית זו מושגת באמצעות סדרות של תרגילים המפתחים את כישורינו הפיסיים, הנפשיים והרוחניים.

 

 תמונה: ג'וטי כדיה

 

תרגול יוגה: הדרך לחיים בריאים

 

התרגילים מגלמים תכנים משותפים ומשמעותיים לבני האדם ללא הבדלים המפרידים אדם מזולתו. לפיכך, אין אדם הנולד "רוחני" יותר מהאחר, עצם בריאתו של האדם מוכיחה את קיום הישות האלוהית שבתוכנו.

יוגה היא דרך להעניק אהבה אינסופית לזולת, לזכות בשלווה פנימית בחיי היום יום ומבוססת על תרגול עצמי. למרות השונות הנראית לעין בין הדרכים, המטרה המשותפת, המשמעת העצמית והמאמץ האישי, ממזגים אותן לדרך אחת.

 

כבסיס ראשוני לחוזק פנימי וחיצוני גילו היוגים כיצד ניתן להשיג בריאות קורנת ולשמור עליה עד לגילאים מאוחרים.ודבר זה מוביל אותנו להאתה יוגה.

האתה יוגה, "הא" – שמש "תה – ירח, משמעות השם היא איזון בין שתי אנרגיות אלה. האתה יוגה עוסקת בעיקר באיזון על ידי שימוש בתנוחות (אסאנות) ונשימות (פרניאמה). האתה יוגה אמיתי שהגיע לדרגת היכולת הגבוהה ביותר, השלים והביא את יכולת השליטה על גופו למצב מוחלט, יכול, באמצעות כוח רצונו, להסדיר את פעולות ליבו, את פעילותם של אברי העיכול שלו ואת תפקודו של כל איבר אחר בגופו.

 

תמונה: ג'וטי כדיה

 

חוזרים למקורות: הודו

 

אינספור מטיילים מן המערב, אשר הצליחו, על אף הקושי שבדבר, לפגוש יוגי אמיתי במהלך שהותם בהודו, אישרו כי יוגים בני 80 ובני 90, עשו רושם, על פי סטנדרטים מערביים, של אנשים בני 30 ו-40. יוגים אלה הגיעו לגילם המופלג בשל יכולתם להטעין את גופם באנרגיית חיים מחודשת באמצעות כוח רצונם בלבד.

עם זאת, הארכת חיים כשלעצמה, אינה מטרתם של היוגים. האתה יוגה אינה המטרה הסופית, אלא הכנה ליוגה גבוהה ורוחנית יותר.

 

בגוף חולה, יקשה הדבר מאוד לפתח את המודעות ולהאיץ את המאנאס (ההכרה) לפעילות בדרגות הגבוהות. מסיבה זו עלינו להכיר ראשית את גופנו ואת הכוחות הפועלים בתוכו, כך נוכל להשתמש בהם ולפקח עליהם כראוי מאוחר יותר, וגופנו לא יהווה עוד מכשול במהלך עלייתנו מעלה אל המישורים הרוחניים הגבוהים. 
ישנם אנשים הנלהבים מן הרעיון של השגת כוחות על-טבעיים, בעזרתם יוכלו לבצע את מה שבאופן רגיל ייחשב למעשי נסים. אנשים אלה תקועים בחצי הדרך אל המטרה ואינם יכולים להתקדם מעבר לכך. המטרה אליה עלינו לחתור יכולה להיות רק זו: שחרור מכבליו של עולם החומר. הבה, אם כך, לא נבלבל את המטרה הסופית עם האמצעי. הידע על גופנו ועל כוחותיו הסודיים, חשוב ככול שיהיה, הוא עדיין אמצעי בלבד הנועד להביא אותנו אל המטרה.

 

האתה יוגי אמיתי לא יציג לעולם לראווה את חכמתו ואת יכולותיו הוא יעשה זאת רק כאשר הוא יכול לסייע באמצעותם לנזקקים.

 

יוגה מסביב לעולם

 

כיום תוכלו למצוא מקומות רבים בארץ ובחו"ל בהם תוכלו להתאמן ביוגה בין אם אתם בתחילת הדרך או יוגים מנוסים שמחפשים להגיע ולגלות את עצמכם במקומות חדשים. 

 

Vijnana Yoga

יוגה אפשר לתרגל בכל מקום, המוסד הותיק הוקם ע"י אורית סן גופטה, לאחר שתרגלה יוגה במשך כ- 35 שנה באמונה שצריך להתחיל להתאמן מתוך הפנים, בחיפוש אחר דרך המאפשרת לנוע עם הגוף כיחידה אחת. כיום מוצעים שיעורים ברחבי העולם ואף תרגולים למורים בגרמניה, מקסיקו ולמי שלא רוצה לנסוע רחוק מדי גם בישראל.

 

Sivananda Bahamas

דמיינו לעצמכם את איי הבהאמאס, רק אתם הים והאפשרות לתרגל יוגה במהלך רוב שעות היום. המוסד הוקם כדי להציע חוויה שמתאימה למתחילים ועד האפשרות לעבור קורסים מקצועיים המתאימים לכל הרמות כולל המתקדמות ביותר לצד הדרכות.

 

תמונה: אתר רשמי 

הצליל הפנימי (בריגהו יוגה)

לאלו מכם שכבר לא יכולים לחכות, תמיד תוכלו להתחיל את דרככם בעולם היוגה ממש כאן בארץ. לימודי הרג'ה יוגה הם לפי מסורת הבריגהו יוגה העתיקה בת ה-3,500 שנה שמקורה ברישי בריגהו שהועברה במשך אלפי שנים ממורה לתלמיד מאז ועד היום, אותה ניתן ללמוד במסלול שנתי או מבוסס סדנה. 

 

נמסטה. 

 

ג'וטי כדיה

הכותבת היא מתרגלת ופוסעת בדרך היוגה, מדריכת בריגהו יוגה מוסמכת הלומדת וממשיכה ללמוד תחת הנחייתו המסורה של ד'ר אודי בילו.