אקסטרים כדרך חיים

אנחנו מכירים את המושג לחיות את הרגע, רק שיש אנשים שלקחו את זה רחוק יותר. ממצים את החיים ואת כל מה שיש להם להציע באקסטרים

תכירו את לירן "ג'וניור" לוינוביץ, בן 32, בעשור האחרון מתגורר בת"א, במקור ממושב בדרום ים המלח. בשנתיים האחרונות מצא עצמו מחלק את הזמן בין עבודה בחברת היי-טק לבין בעלות על ברים ועסקים שונים בעיר. אז מאיפה הגיע החיבור לעולמות האקסטרים? ישבנו איתו לראיון וקיבלנו המון אדרנלין.

 

מפגש ראשון עם החיים על הקצה

 

מתי גילית לראשונה את עולמות הספורט אקסטרים?

"החיבור לאקסטרים התחיל מאז שאני זוכר את עצמי, איפשהו בין לרוץ ולקפוץ בין ההרים וחצר המושב עד ההתרגשות מלנהוג על טרקטור ואפילו את הנסיעה הראשונה שלי על רולר בליידס בגיל 6 כשהתגוררנו בארה"ב. משם מהר מאד כבר עברתי לטרקטורונים ואופנועים, מה שהוביל ילד בכיתה ג' לקפוץ עם הטרקטורון, לפתוח את הלסת ולשבור כמה שיניים אחוריות", מספר לוינוביץ.

 

 

טרקטורון נחל "אמציה"/ תמונה: לירן ג'וניור לוינוביץ

 

איזה ענף ניסית קודם?

"הענף הראשון שתפס אותי עד הטרקטורון הראשון היה הרולר בליידס, הייתי נוסע שעות במושב ואפילו יצא לי להתחרות קצת. מגיל 10 פחות או יותר אולי קצת לפני, כבר הייתי מאוהב בטרקטורון שהיה ברשות המשפחה. כשהייתי בן 15 בערך אחי קנה אופנוע שטח קווסאקי 250 סמ"ק ומהר מאד הבין שהוא קנה את זה בעיקר בשבילי... הייתי נוסע בכל מזג אוויר, בחום הכבד של יולי אוגוסט ובחורף בבוץ ובנחלים. רכבתי בעיקר לבד, בנחלים שיוצאים מן המושב (אמציה, נחל ערבה וצין). במבט לאחור בתמונות זה נראה קצת חסר אחריות לנסוע ללא מיגונים אבל אז לא הייתה מודעות לבטיחות, בצבא כבר קניתי אופנוע משלי, קי.טי.אם 400 סמ"ק."

 

בכל זאת התחלת בגיל צעיר, לא חשבת שזה מסוכן?

לוינוביץ הסביר: "ספורט אקסטרים הוא אכן ספורט מסוכן, אך מעבר לסכנה מדובר בספורט לכל דבר. נסיעות ארוכות וקצרות בשטחים פתוחים או במסלולים מעייפות  את כל הגוף ודורשות כושר גופני גבוה במיוחד. גם בענפים המוטוריים כמו אופנועים וטרקרטונים וגם בספורט כמו סקי וסנובורד הכל מצריך כושר וסיבולת שריר ולב ריאה."

 

יער בן שמן/ תמונה: לירן ג'וניור לוינוביץ

 

מה בעיקר משך אותך להתנסות בספורט אקסטרים?

"זו שאלה מצויינת" אמר לוינוביץ. "האמת היא שזו שאלה שהעסיקה גם אותי לאחרונה. המסקנה אליה הגעתי בזמן סדנת שתיקה של 12 יום ב-"ויפאסנה" היא שבזמן שאתה עושה ספורט אקסטרים אין מקום לטעויות בגלל הסיכון שמרחף מעלינו. ברגעים האלה אנחנו מחויבים להתרכז אך ורק בהווה ובמה שקורה כאן ועכשיו.לכן אין ברירה אלא להשאיר את כל הדאגות מאחור, גם לעתיד הרחוק אין פה מקום. להרגשה הזאת בליווי האדרנלין אין תחליף, זו התחושה הכי אמיתית שיש."

 

 סנובורד באוסטריה- "אישגיל"/ תמונה: לירן ג'וניור לוינוביץ

 

חי על הקצה עד עצם היום זה

 

נראה שעשית דרך ארוכה מאז אותה נסיעה על רולר-בליידס, באיזה ענפים אתה פעיל כיום?

"כיום אני מחזיק אופנוע דו"ש 800 סמ"ק (BMW) שמתאים לנסיעות שטח וכביש, מכרתי בדיוק את הגלשן, אופני ההרים ואת אופני הטריאתלון לפני שאני שוב יוצא לדרך. בקיץ אני בעיקר צולל ובחורף גולש בסנובורד. ביומיום שלי תוכלו למצוא אותי בנסיעה על סקייטבורד". לא מספיק? "במקביל כדי לשמור על כושר אני עובר גם אימונים של אגרוף תאילנדי, סנפלינג וקרוספיט." הוסיף.

 

 

נחל ערבה/ תמונה: לירן ג'וניור לוינוביץ

 

 יש לך זמן להכל? נראה שאתה פעיל בהמון תחומים שונים   

"אני אישית אוהב לגוון ולשלב בין סוגי הספורט השונים מה שהופך אותי ל-'לא סופר מקצוען' בתחום ספציפי אך מצד שני קשה להתקיל אותי ב-'בוא נעשה' ושאגיד שאני לא יודע או שאין לי את הציוד הנדרש. איפה שאני נתקל בספורט אקסטרים בין אם אני מכיר אותו ובין אם לא, בין אם בארץ ובין אם בחו"ל, אני בפנים!"

 

אז המושג רגע משעמם כנראה לא נאמר עליך, אבל כשיש לך זמן פנוי ממה אתה עוד נהנה?

"אני מאד מחובר למוזיקה, אוהב לנגן על גיטרה, מנסה את מזלי על דיג', קלידים ותופים מידי פעם. זה גם מלווה אותי בדרכים. רכשתי לאחרונה יוקללי קל משקל שאוכל לקחת איתי לטיול הקרוב. בין היתר מרבה ללכת לפסטיבלים עם פן קצת רוחני וכמובן שלא פסחתי על "ויפאסנה" או ביקור במרכז "אושו" העולמי בפונה שבהודו."

 

 

אקסטרים: חוויה שלוקחת אותך רחוק

 

מעבר לפעילות שלך בארץ, יצא לך גם להתנסות בספורט אקסטרים בחו"ל?

"טיילתי שמונה וחצי חודשים בארגנטינה, צ'ילה, בוליביה, פרו וברזיל. הייתי מספר רב של פעמים ברחבי אירופה. כל שנה יוצא לי לעשות סנובורד ובפעם האחרונה מצאתי את עצמי גם צולל מתחת לאגם קפוא בהרי האלפים הצרפתיים. לא וויתרתי על ביקור במזרח במהלכו חציתי את הודו במשך מספר חודשים רכוב על גבי אופנוע."

 

  צלילה תחת אגם קפוא באלפים הצרפתיים/ תמונה: לירן ג'וניור לוינוביץ

 

כל כך הרבה מקומות וטיולים, ראינו שהתחלת גם לתעד את החוויות. צילום זה גם עולם שמעניין אותך?

"בטיול הקרוב בוודאות לא אוותר על צילומי ווידיאו וסטילס. לצורך העניין קניתי שתי מצלמות גו-פרו ומצלמת סטילס איכותית במיוחד עם כל האביזרים הנלווים, מדבקות לגו פרו, מתאמים לכידון וציוד נוסף שמתאים בעיקר לצילום בתנועה, והפעם לראשונה אגיע גם עם רחפן שיש לו מסוגלות לעקוב אחרי בתנועה באופן אוטומטי."

 

ומה אתה מתכנן להמשך?

הטיול הקרוב שלי יתחיל בסין וימשיך למונגוליה, אני עם כרטיס פתוח שהכיוון בראש הוא להמשיך לצפון הודו, נפאל, אוסטרליה וניו זילנד, אלסקה ופתוח לכל יעד אחר. החלטתי שאטייל כמה שיותר עד שאמצה. זה יכול להיות תוך חודשיים או שנתראה בארץ בעוד כשנתיים."

 

איך קיבלת את ההחלטה לצאת למסע כל כך ארוך בעולם ובעצם לעזוב את כל מה שהכרת עד עכשיו?

"שואלים אותי את זה הרבה, 'מה קרה?', 'מה אתה מחפש?', 'לא טוב לך?' ואני עונה שלא קרה כלום. ככה אני אוהב לחיות. אני לא מבין למה צריך סיבה מיוחדת לעשות את הדבר שאני הכי אוהב ושרובנו חולמים עליו. חלק אומרים לי 'כל הכבוד על האומץ' ואני כלל לא מרגיש אמיץ, בחרתי לעשות מה שמרגיש לי טוב. כמובן שזה לא עובר ומתחילים התירוצים כמו 'אבל הייתה לך עבודה טובה', 'יש לך אחלה דירה', 'מה עם לחסוך?' זה לא שאלות שמדאיגות אותי הכל בסוף מסתדר. אני מעדיף להסתכל על היתרונות של חווית חופש אמתית, ניקוי ראש, סיפור לחיים ודרך לדעת מי אנחנו ומה אנחנו מאחלים לעצמנו להמשך. בהסתכלות שלי צריך לזכור מה באמת עושה לנו טוב, תתפלאו לדעת שזה לא תמיד קשור לכסף ורכוש אלא לעיסוק ויחסים בין אישיים. בין אם זה חברים, משפחה או זוגיות (הצד החלש שלי) והחוויות שבונות אותנו לאורך הדרך."

 

 

תמונה: לירן ג'וניור לוינוביץ