לתפוס את הרגע

ירין קליין בסך הכל בן 24 אבל כבר הספיק לכבוש את העולם דרך עדשת המצלמה. מטנזניה,קמצ'טקה דרך לפלנד עד קוסטה ריקה וזו רק תחילת הדרך

הצלם המוכשר ירין קליין גדל במושב שבי ציון, כיום את האהבה שלו לטבע הוא חווה בעבודה מרתקת בחברת "פוטוטבע", במהלכה הוא מדריך טיולי צילום ביעדים שונים ופראיים ברחבי העולם.

 

העולם מחכה לו: תחילת הדרך

 

"לפני כ-7 שנים יצאתי לטיול משפחתי עם ההורים שלי וזוג חברים שלהם. הם באו עם מצלמת DSLR וביקשו ממני לצלם אותם יחד על רקע הנוף. החזרתי להם את המצלמה והם היו נראים מאד מרוצים מהתוצאה ואפילו שאלו אם יש לי מצלמה כזאת, עניתי להם שלא".

 

הוא לא תיאר לעצמו שמאותה נקודה הוא לא יפסיק לצלם, אלא להיפך והתמונה שתפסה את הרגע עבור הזוג תהיה תחילת הקריירה שלו בעולם הצילום.

 

"כמה ימים לאחר מכן, אני זוכר שאבא שלי החליט להפתיע אותי וקנה לי את המצלמה הראשונה שלי, זהה לזאת שבה השתמשתי. מאותו היום היא הייתה צמודה אלי, לכל מקום אליו הלכתי היא באה ביחד איתי. הייתי קם מוקדם בשביל לתפוס את הזריחה והולך לים כדי לחכות לשקיעה, אין טיול שלא עשינו יחד.

 

לפני שהתחלתי לעסוק בצילום, לקחתי חלק בהרכבים מוזיקליים ונגינה, אבל לא מצאתי את המקום שלי להתבלט. מהרגע בו התחלתי לצלם הרגשתי שמצאתי דרך חדשה ויצירתית להביא את עצמי לידי ביטוי.

 

את השירות הצבאי שלי עשיתי ביחידת הסרטה נחשבת בצה״ל שם הבנתי שיש הרבה דברים מעבר ל-״קליק״. למדתי לחשוב לפני שאני מרים את המצלמה, לחפש זוויות חדשות, תאורה שונה, יצירתיות כזו או אחרת וזו המתנה הגדולה מכולם. מהרגע בו השתחררתי ידעתי שזה התחום בו אני רוצה להישאר ולהתמקצע".

 

צילום כמקצוע

 

ירין החל את דרכו המקצועית ב-"גליץ בית הספר לצילום" שם הוא עובד כיום כמדריך בקורס יסודות הצילום.

 

"עברתי את הקורס הבסיסי והמשכתי בהתלהבות רבה לקורס המתקדם, אני נהנה ללמוד ובכל טיול מתגלה לך משהו חדש. אני עוקב אחרי סרטונים, כתבות מגזינים ובכל הזדמנות מחפש דרך לשפר את הטכניקה ולהעלות את רמת התמונות. אני מאמין שלכולם תמיד יש מה ללמוד גם למי שנמצא שנים בתחום, זה למעשה כל היופי".

 

האם הפוקוס שלך בצילום תמיד היה הטבע?

"בשנים הראשונות רציתי מה שנקרא לטעום מכל העולמות - סטודיו, רחוב, מוצרים, נופים. עם הזמן אתה מבין מה מעניין אותך ואיזה ציוד נדרש.

לאחר שטסתי מספר פעמים במסגרת "פוטוטבע" בעיקר לאפריקה, מצאתי כי צילום של בעלי חיים מאתגר ומרתק אותי במיוחד. זה איפשר לי ללמוד המון על סבלנות ובעיקר על התמדה - מה שלא יבוא עכשיו כנראה יגיע בפעם הבאה, או בפעם שאחריה. הטבע ובעיקר החיות מתנהגות באופן בלתי צפוי מה שגרם לי לחקור את ההתנהגות שלהן לעומק. עכשיו לא רק שאני זוכה לבלות זמן רב בטבע הפראי, לצד בעלי חיים שחלקם בסכנת הכחדה, אני זוכה לראות התנהלות מרתקת תוך ניסיון תמידי לאתגר את הצילומים שלי.

 

הטיולים אותם אני מוציא מאפשרים לי לראות את הנופים בכל פעם בזווית אחרת וכוללים הרבה אקסטרים. בין אם זה לעבור מאות ק"מ רכובים על אופנועי שלג, לחצות נהרות בראפטינג, סנפלינג מפלים ואפילו אומגות מעל יערות בלב השמורות. זו חוויה מדהימה ומגוונת גם כשמדובר באותו היעד זה אף פעם לא מרגיש כמו אותו הטיול".

 

תמונה: ירין קליין / פוטוטבע-טנזניה

 

האם אתה מעדיף צילום סטילס או וידאו?

"בתחילת הדרך עסקתי רק בצילום סטילס. עם הגיוס שלי לצה"ל נעשתה טעות בשיבוץ והגעתי ליחידת הסרטה שעיקר עיסוקה היה וידאו. ניסיתי לעבור ולבסוף הבנתי שזה לא אפשרי, מה שהיום מתברר כאחד הדברים הטובים שקרו לי.

 

השירות הצבאי חשף אותי לסגנון חדש בתוך עולם הצילום: מקולנוע, תאורה, תנועות מצלמה, רחף ועריכות. ככה שמאז בכל יעד אליו אני מגיע יש מקום של כבוד גם לסטילס וגם לוידאו באמצעותו אני מסכם בשניות בודדות הרפתקאה של כמה ימים. הרבה אנשים חושבים שצילום וידאו הוא כמו סטילס, פשוט במקום לחצן החשיפה יש אפשרות לעשות Record. זו טעות וחשוב להבין באיזה עולם אתה נמצא ומה לקחת בחשבון לפני כל פריים. 

 

בוידאו, ניתן להעביר מסר וסיפור יותר בקלות מאשר בסטילס, אך יש עוד הרבה גורמים שצריך לשים לב אליהם בזמן הצילום - פוקוס ידני, תנועות מצלמה, מעקב חלק אחרי האובייקט, סאונד ועוד".

 

הפריים הבא: מה הלאה?

 

מה היעד הכי מיוחד שיצא לך לבקר בו?

"לכל מקום אליו הגעתי עד עכשיו יש את הייחודיות שלו, למרות שאחרי שש פעמים טנזניה היא ללא ספק היעד שכבש אותי. אני אשמח תמיד לחזור לשם, הטבע כל כך פראי ומיוחד, השמורות עצומות ומגוונות, בעלי החיים נמצאים שם בשלווה ללא התערבות אדם והמעקב אחר אורח החיים הזה מרתק.

לא פעם ולא פעמיים התרגשתי ממראות מסוימים שפשוט החלטתי להניח את המצלמה בצד ולצרוב את מה שאני רואה בזיכרון. זו תחושת אושר שמטיילים רבים חווים ממראות שהם לא רגילים אליהם בו הם צופים בטבע במלוא עוצמתו".

 

 תמונה: ירין קליין / פוטוטבע-טנזניה

 

לאיזה יעד בעולם היית עוד רוצה להגיע?

"במהלך השנה הקרובה הייתי מאד רוצה להגיע לאלסקה. יש שם טבע מגוון, נופים עוצרי נשימה לצד חיות מדובים ועד שועלים וכל היופי שזה מקום שכמעט ולא מגיעים אליו תיירים. בכל שנה אני מסמן לעצמי יעד, עד עכשיו זה עבד מצוין".

 

ומבחינה מקצועית מה היית רוצה להגשים?

"המקום בו אני נמצא הוא מבורך ולא מובן מאליו. קיבלתי הזדמנות ללמוד ולהתפתח, במיוחד במהלך השנים האחרונות כמדריך ואני מודה על זה. זו הזדמנות להכיר אנשים ולהדריך אותם סביב העולם, כאלה שיש להם תשוקה אדירה לחוות הרפתקאות יוצאות דופן במקומות מדהימים. אחת המטרות ששמתי לעצמי מבחינה מקצועית היא לנסות ולקדם את הצילום שלי גם בתחרויות ומגזינים ולהשתלב בתעשייה".

 

בתמונה: ירין קליין / פוטוטבע-טנזניה (צילום:רמוס אלוני)

 

רוצים לקבל הצצה למסעות האחרונים שלו בעולם? לחצו לעמוד הפייסבוק